Zadzwoń:+48 71 311 14 97

Zmiany w Kodeksie cywilnym i Kodeksie postępowania cywilnego

W dniu 01 czerwca 2017 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności. Celem nowej regulacji jest zwiększenie wiarygodności oceny zdolności płatniczej kontrahenta oraz kondycji finansowej dłużnika, a także polepszenie skuteczności uzyskania zapłaty należności.

W tym celu uchwalone przepisy nowelizują szereg ustaw, na czele z Kodeksem cywilnym (k.c.) i Kodeksem postępowania cywilnego (k.p.c.).

Zmiany w Kodeksie cywilnym

Z rozwiązań zastosowanych w ustawie przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zmianę zasad odpowiedzialności solidarnej inwestora i wykonawcy robót budowlanych za wynagrodzenie podwykonawców. O dnia wejścia zmian w życie Inwestor będzie odpowiadać solidarnie z wykonawcą (generalnym wykonawcą) za zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy z tytułu wykonanych przez niego robót budowlanych, których szczegółowy przedmiot został zgłoszony inwestorowi przez wykonawcę lub podwykonawcę przed przystąpieniem do wykonywania tych robót.

Odpowiedzialność solidarną inwestora zostanie wyłączona jedynie w przypadku zgłoszenia sprzeciwu, wykonawcy, bądź podwykonawcy, w ciągu trzydziestu dni od otrzymania zgłoszenia podwykonawcy. Brak wniesienia sprzeciwu w ustawowym terminie będzie skutkował przyjęciem przez inwestora odpowiedzialności solidarnej wraz z wykonawcą.

Omawiana nowelizacja ustanawia również ograniczenie wysokości wynagrodzenia podwykonawcy objętego odpowiedzialnością solidarną inwestora, której górną granicę stanowi wysokość wynagrodzenia należnego wykonawcy za roboty budowlane, których szczegółowy przedmiot wynika odpowiednio ze zgłoszenia albo z umowy głównej.

Zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego

W zakresie zmian wprowadzonych w przepisach k.p.c. należy podkreślić przede wszystkim podniesienie górnego progu wartości przedmiotu sporu w sprawach rozpoznawanych w postępowaniu upominawczym, z 10.000 zł do 20.000 zł.

Ponadto zmianie ulegną również przepisy dotyczące postępowania zabezpieczającego, w zakresie skutków naruszenia ustanowionego jako środek zabezpieczenia zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości. Nowelizacja doprecyzowuje bowiem konsekwencje dokonania czynności prawnej przez obowiązanego wbrew zakazowi zbywania lub obciążania nieruchomości, która ma urządzoną księgę wieczystą, albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. W dotychczasowym stanie prawnym skutek dokonania czynności prawnej przez obowiązanego wbrew zakazowi nie został wprost określony w przepisach prawa, a orzecznictwo i doktryna podchodzą do tego zagadnienia niejednolicie. Wchodzące w życie przepisy wprost stanowią, iż czynność prawna dokonana wbrew zakazowi zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej lub której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu, jest nieważna. Natomiast czynność prawna dokonana wbrew zakazowi zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu będzie nieważna, o ile dokonano wpisu w księdze wieczystej ostrzeżenia o zakazie zbywania tych praw.